Wycieczka Koła Przyjaciół Romów ,,Romano Iło” do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. – Piernikowe warsztaty

Z przyjemnością publikujemy relację Pani Bożeny Pęcak organizatorki wycieczki Koła Przyjaciół Romów do Muzeum Kultury Szlacheckiej. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę uczestnikom piernikowych warsztatów!

,,Cudze chwalicie,  swego nie znacie…” –  Stanisław Jachowicz

…Jak Polacy z Romami…

Wycieczka Koła Przyjaciół Romów ,,Romano Iło” do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. 4. XI. 2015r.

    W myśl przysłowia Stanisława Jachowicza:  ,,Cudze chwalicie,  swego nie znacie…”  Koło Przyjaciół Romów ,,Romano Iło” z Zespołu Szkół Publicznych, tym razem  postanowiło zwiedzić ,,perłę” architektoniczną w Kopytowej. Dwór, który do nie dawna pełnił funkcje obory został odtworzony z pietyzmem i wypełniony niezwykle cennymi dziełami sztuki, stając się muzeum    o wartości ponadregionalnej. Zbiory są chętnie udostępniane zwiedzającym przez prywatnego właściciela P. Andrzeja Kołdera. Podnosząc z upadku dwór szlachecki P. Andrzej Kołder dokonał niezwykłej próby wskrzeszenia dawnej kultury. Kultury, która znikła z powierzchni ziemi w II połowie XX wieku. Jej relikty ocalały tylko w ludzkiej pamięci i w muzealnych gablotach. Teraz dwór szlachecki – jeden z nielicznych – ożył.

    Na początku przyjaciele Romów wsłuchani w opowieści P. Andrzeja Kołdera  z zaciekawieniem oglądali eksponaty. Po zwiedzaniu uczestniczyli w kreatywnych warsztatach wypieku pierników. Pod czujnym okiem P. Wojciecha Kołdera  ,,wyczarowali” ciekawe formy pierników.  Na koniec wycieczkowicze  rozpalili ognisko i upiekli kiełbaski. Zadowoleni z wyprawy,  pełni wrażeń udali się do szkoły.

IMG_20151104_120429

Członkowie Koła Przyjaciół Romów: ,,Romano Iło” przed dworem szlacheckim  w Kopytowej

 

     Wycieczkę zorganizowała P. Bożena Pęcak – opiekun Koła Przyjaciół Romów ,,Romano Iło” przy współpracy P. Genowefy Wiecek, i P. Katarzyny Dołegowskij, dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na rzecz społeczności romskiej.